Avatar ile Başka bir dünya…

Dün sinema.e-kolay.net‘in davetlisi olarak kaç zamandır beklediğimiz Avatar‘ı seyretmeye gittik. Film başlamadan LG’nin yeni telefonu hakkında da bilgiler aldık. Sıcak çikolatalar içilip mısırlar da yenildikten sonra, bünye Avatar gösterimine oldukça hazır hale geldi. Sinema e-kolay’ın daha önceki davetlerine de katılmıştım ama bu filmin mükemmeliğine kesinlikle ters düşmeyecek bir anlayışla bizi ağırladılar. Ellerine sağlık çok keyifliydi.
Her zaman böceklerden korktuğumu, zombili MJ video klibi “Thriller” ı bile seyretmekten kaç sene çekindiğimi söyler dururum. Köy’e bahçeye inemem, evimdeki bitkinin bile toprağını değiştiremem. Ama James Cameron’ ın yarattığı o ormanın içinde etrafta her ne kadar yaratık olsa da yaşamak istedim.Yalınayak o koskocaman ağaçlara tırmanmak istedim. Film bittiğinde çıkmak istemedim. Dur baştan seyret deseler yine seyredecek haldeydim. Bütün gece rüyamda Avatar dünyasında kendimi görüp durdum.O yerdeki planktonlara basarken, saçlarımı o ağaca dolarken, ormanın sesini dinlerken…Aslında size göze tanıdık gelen sevdiğimiz oyunculardan, Lost dizisinden, 24 saat dizisindeki tanıdık yüzlerden bahsedecektim. Dünya’nın elindekilerini tükettiğini artık başka gezegenlere musallat olmak isteyen “Gök İnsanlarını” anlatan bir animasyon filimi diyecektim. Belki oyuncuların performanslarından, filmin çok uzun seneler önce planlanıp maddi nedenler ile ancak tamamlandığından vs. bahsedecektim. Ama bu filmi size böyle anlatmak o kurguya haksızlık olur. Seyredeceğiniz ilk 10 dakika içinde böyle şeyleri düşünebilirsiniz. Sonra kendinizi o büyülü ormana, uçan dağlara, boşluğa doğru akan o ırmaklara çağlayanlara o eşsiz animasyon yaratıklara kaptırıp gideceksiniz. Her ne kadar o dünya vahşi de gelse, bu yaşadığımız gezegende ki ortamdan çok daha korkutucu değil aksine çok daha etkileyici…Filmin bir başka olmazsa olmazı ise 3D teknolojisi. Yüzünüze çarpan yapraklar rüyalarınızda bile göremeyeceğiniz şekilde kurgulanmış yaratıkların üzerinize doğru koşması. Film 3D ile sizi o ortama kolaylıkla çekiyor. Imax 3D ile seyredildiğinde ekranın daha büyük olması beni mest etti Alt yazılarda da sıkıntı çekmeseydim ne güzel olacaktı ama ben bunu kendi gözlerimin bozukluğuna veriyorum.
Bazen sinemaya kafamız dağılsın diye gideriz. İşte bu film’de dağılan kafanızı toparlamak istemeyeceksiniz. Etkilenmeye hazırlanın. Şimdiden iyi seyirler!

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir