Aşk ve Acı

Rahmi Vidinlioğlu’nun bu güzel romanını elime aldığımda aslında diğerini okumalıyım dedim  belki devam niteliğindedir belki önce diğerinden “Şizofreni Yalnız Oynanmaz” okunmalıdır. Ama bunun kapağı daha çok cezbetti beni diyebilirim. İlk sayfalarda her ne kadar kendimi kaptıramadıysam da o sihirli sayfalara gelince birden su gibi kitabı okurken buldum kendimi. Bir de benim gezdiğim yerler ile benim fotoğraflarda gülümseyerek baktığım İstanbul’a bakmış ya yazar sanırım o yüzden su gibi okudum ben bu kitabı. En az bir kere aşık olduysanız mutlaka okumanız gereken bir kitap. Ben de anlatsam sevdiğime duyduğum aşkı, ancak bu kadar naif olabilirdim. Bakın neler söylüyor,
Seni Tanımlama Denemeleri
Benim sevgilim o’dur ki sığmaz adı İskenderiye Kütüphanesi’nin külüne! Kavimler göç ettirir gözyaşları; kıtalar ayrıştırır! Sıradanlaşır ölüm onun hüzünlü çocuk bakışlarında! Bir haykırdı mı dize gelir, el etek öper asi iblis bile! Yıldızlar sıraya dizilip, onun baş harfini çizerler her gece göğe, Ay erir, Güneş erir, damla damla akar gökyüzüne, o ismin baş harfini görünce bile!”
İşte bu bölümü okuduktan sonra gözlerimi kırpmadan bitiriverdim Aşk Ve Acı adlı romanı.
Normalde kocaman bir kupa kahve, sıcak bir battaniye, loş bir ışık, mumlar, sessizlik gibi unsurlar arar beden kitap okuma seansına geçmek için. “Aşk ve Acı” için bu kurallar geçerli değilmiş. Kendimi kütüphanemin yanından kitabı alıp sayfalarını karıştırırken buldum sonra bir baktım koltuğa bile oturmamışım kalorifer peteğinin yanına tünemiş hızlıca sayfaları çevirmeye başlamışım. Bazı sayfalarını heyecandan evde gezine gezine okuduğumu hatırlıyorum. Ve nihayet bir buçuk saatte takriben 250 sayfa yalanıp yutuldu. Bitince kızdım kendime, keşke önce diğerini okusaydım şimdi bu kitaba başlardım diye hayıflandım ama yapacak bir şey yok. Kitap aşkı sonuna kadar yaşayan Sedat karakterini anlatıyor. Devamını söylemeyeceğim. Ama ne zaman mutlu bir çift görsem “aşk güzel şey” diyen ben aşkın o kadar da güzel olmadığına kanaat getirdim. Eline, kalbine, aklına, kalemine sağlık Rahmi Vidinlioğlu.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir