Aşk Tesadüfleri Sever mi?

Bu sefer böyle oldu. “Bu yazı bol bol spoiler içerir” kusura bakmayınız. Spoiler’da okuyacağım aman filme de gitmeyeceğim zaten derseniz ilgili yere pıtlamanız yeterli.

Fragmanından dolayı oldukça merak ettiğim bir filmdi. Bugün zaman yaratıp akşama doğru seyretmeye gittik. Eşim başka bir filmi tercih etti. Ben ise “Aşk Tesadüfleri Sever” için gişe sırasına girdim. Filmin WOMM etkisi yüzünden olsa gerek, sırada benim gibi  bekleyen oldukça fazla kişi vardı. Hatta şöyle ki, filmin başlamasına daha yarım saat olmasına rağmen tüm salon dolmuştu. Bir kişilik en arka koltuğun köşesinde yer kalmıştı onu da ben aldım.

Neyse yarım saat bekledik ve salona yerleştik. Yanıma dondurma ve selpak alıp kendimi filmin duygusal dehlizlere atmasına izin verecek gibi oldum.

Hadi birazdan ağlayacağım, az sonra ağlayacağım diyerek bekledim durdum. Ama yok filmin en güzel yerinde çalmaya başlayan Şebnem Ferah “Hoşçakal” bile beni ağlatmaya yetmedi.

Hani bazı filmleri seyreder de tam Türk filmi dersiniz ya işte öyle bir film olmuş. Benim tahminlerim mi bugün çok güçlüydü bilmiyorum ama filmin ilk dakikalarında nasıl biteceğini kafamda kurmuştum zaten. Sonu benim düşündüğüm gibi bitti. Tamam tahmin edemediğim bir kaç ayrıntı var ama onu da tahmin etmek belli bir yerden sonra yine mümkündü. İnsan Mehmet Günsur’u görünce o hiç üzülmesin istiyor zaten. İyi ki adamın güzel dişleri var. Bol bol utangaç ergen triplerine sokup güldürmüşler. Belçin Erdoğan’ı ise çokça seyretmemiştim.

[spoiler effect=”apblind” show=”Göster” hide=”Gizle”]Tiyatro sahnesinde oldukça başarılı görünüyor.Belki kendisini bundan sonra tiyatroda seyretmek daha mantıklı olur[/spoiler]

Film boyunca kamera yüzüne oldukça yaklaştığı için burnu ve kocaman gülümsemesini beyaz perde de görmek beni rahatsız etti.

Filmde Belçin Erdoğan’ın gençliğini oynayan ufak kız gerçekten en az onun kadar başarılıydı. Yiğit Özşener sanırım bundan sonra bir eşcinseli ya da evsiz barksız bir sokak çocuğunu falan oynamadıkça bu takım elbiseli salon erkeği rolleri üstüne oturacak kalacak. Sanki Ezel dizisinden çıkıp gelmiş gibiydi.

[spoiler effect=”apblind” show=”Göster” hide=”Gizle”]Yine kadersiz bir ikinci adam rolündeydi [/spoiler]

Vintage etkisini yansıtan kareler tutuyor ya artık. Film’de de bu detaylar kullanılmış. Bazı ufak hatalar var ama görmezden gelirseniz film çok da sıkıcı değil.

[spoiler effect=”apblind” show=”Göster” hide=”Gizle”]Arkaya konmuş bir şehir manzarasının üzerindeki bulut bir kaç dakikalık bir telefon görüşmesi sırasında orada sabit kaldıkça ufaktan dikkatim dağıldı. Filmin başındaki doğum sahnelerine de Alev‘den aşina olduğum yakın zamanda da bir doğum sürecine şahitlik ettiğim için pek etkilenmedim.[/spoiler]
[spoiler effect=”apblind” show=”Göster” hide=”Gizle”]Aşk Tesadüfleri Sever’de baskın olan “Mehmet Turgut etkisi” benim pek sempatik bulmadığım bir fotoğrafçı olduğu için olsa gerek beni biraz baydı [/spoiler]

Film içinde geçen Ankara’nın güzelliklerini gösterme çabalarını takdir ettim.  Ben geçen aylarda gittim ama bu görüntülerin hiç birine şahit olamamıştım.

Filmde kullanılan şarkılar harika

[spoiler effect=”apblind” show=”Göster” hide=”Gizle”]Müslüm Baba hariç hepsi dinlenesi.Mehmet Günsur’un canlı performans yaptığı sahneye de bayıldım. Olamaz mı, olabilir.[/spoiler]

İkinci Issız Adam olacak görüşüne de katılmıyorum. Issız Adam’dan farklı olacak ama Çağan Irmak’ın yaptığı kadar başarılı bir yönetmenlik denemesi değil. (Buradan ahkam kesmek kolay tabi ama herkes bir yana Çağan Irmak bir yana)

Memnuniyetsiz sinema eleştirmeni havalarında olmak istemem ama beklentileri yüksek bir seyirci durumundayım. Ondan pek memnun kalmadım bu filmi izlemekten. Pek harika muhteşem değildi ama izlenilebilir.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. chloecarter   •  

    Kesinlikle harika bir filmdi sonunda hickiriklarimi dinlemek zorunda kalmasinlar diye aglamami bastirmak zorunda kaldim.Gorunuse bakilirsa salondaki herkeste boyle yapiyordu.Twitter home pageim gunlerce kaplayan yorumlar sayesinde gittim bu filme iyiki de gitmisim cok memnun kaldim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir