Annelik Okulu

Bu işin okulu mu olur dediğinizi duyar gibiyim. Bazen yazı yazarken attığım başlıklara bakıp şimdi içlerinden böyle geçirecekler diyorum kendi kendime. Siz okurken bana cevap veriyorsunuz ve ben tüm yazımı sizin vereceğiniz cevaplara göre yeniden yazıyorum her defasında. Bir çeşit delilik hali. Ben de bu çeşit bir deliyim.

Neydi konu? Ha evet okuldan bahsediyorduk. Şimdi anne olunca hem içgüdülerini dinleyip ilerlemek istiyor insan hem de etraftan o kadar çok müdahale geliyor ki onlara göre de yaptıklarını şekillendirmek istiyor. Sonra bir bakıyor ki yoldan çıkmış abuk subuk şeyler yapıyor, yaptı yapacak. Dur ne olur diyor, ben bu konuyu bir araştırayım. İşte o kısım bir derya. Araştırma işine girdin mi çıkmak çok zor. Bu annelik müessesi bir okul olsaydı öğrenilen şeylerin bir sıralaması olurdu dedim geçen gün kendi kendime. Ali’nin 9. ayına gireceği şu günlerde aklımdaki annelik okulunun ders ünitelerini tek tek aşağıya yazıyorum. Bu yazıyı tekrar ve tekrar güncelleyeceğim. Muhtemelen annelik hiç bitmeyen bir müessese olduğu için üniteler eklenecek de eklenecek. Ama olsun. Belki hamilelik döneminde araştırmaya daha da meraklı olanlar vardır ellerindeki sorulara yanıt aldıkları hamilelik ünitelerini erkenden bitirirler de annelik ünitelerini erkenden çalışmaya başlarlar. Çünkü anneliğin ilk dönemlerinde gerçekten bebekle ilgilenmekten araştırmaya okumaya fırsat olmuyor. Doğurmadan önce bazı üniteleri çalışmak lazım ki anneliğin ilk günleri kolay ve yalpalamadan hatta saçmalamadan geçsin.

Annelik Okulu

  • Bebeği doğru emzirmek nasıl olur, bilinmesi gereken bebek emzirme pozisyonları, oluşabilecek meme ucu yaralarına karşı ilaçsız çözümler

Şu linki tıklayarak biraz daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Burada aynısını yazmak istemedim. Ama şöyle söyleyeyim ki elbette önce size en kolay gelen ile başlayacaksınız. Fakat sonra bir gereklilik olduğunda pozisyon değiştireniz gerekebilecek. Hepsini öğrenmekte fayda var. Meme ucu yaraları için ise Lanolinli kremler mevcut hamileliğin 7. ayından itibaren kullanılabiliyor. Bunları doğum anından itibaren kullanabilirsiniz. Bu kremleri kullanmak işe yaramazsa ya da yaralar çok ilerlemiş ise kullanılması çare olmuyor ise ayva çekirdeğini jel olarak kullanarak da bir merhem yapmak mümkün oluyor. Detaylar için de şurayı tıklayınız.

  • Pişik, konak, kaka yapma/yapmama, isilik, alerji, dermatit durumlarına ilaçsız çözümler

Daha önceki yazılarımdan Yenidoğanlarda kaka problemi yazımda daha detaylı bahsettiğim için burada tekrar tekrar yazmayacağım ama kaka yapmama büyük sorun değil. Annenin diyetini değiştirmesi ile durum çözülebiliyor çoğu zaman. Pişik için zeytinyağı kullanarak temizlik yapıyoruz daha hiç pişik olmadı Ali. Konak ise araştırılması gereken bir sorun çoğu zaman alerjiye işaret ediyor. Kozmetik olarak rahatsız oluyor iseniz de bebeğinizin saçlarını biraz zeytinyağı ile saçlarını taradığınızda kolayca çıkıyor. Alerji önemli mutlaka doktor kontrolünde olmalısınız. Dermatit ise bir çeşit alerjidir. Çoğu bebekte görülür ve 2 yaşına kadar geçmesi umulur. Bu döneme kadar biraz dikkatli davranarak dermatitten sorun yaşamamak mümkün. Biz havlu şampuan bebek yağı vb ürünleri değiştirerek işe başladık. Koruma amaçlı ise Mustela krem kullanıyoruz. ( Bende de dermatit var)

  • Bebeğim yeterince uyuyor mu? Uykuyu olması gereken seviyeye yükseltme taktikleri, bebekte gece gündüz ayrımı oluşturma

Bu kısım önemli çünkü çokça sorun yaşayan anne olduğunu görüyorum. Bebeğiniz yeterince uyuyor mu konusu için öncelikle Prima uyku danışmanı Pınar Sibirsky’nin önerilerini bir okuyunuz derim. Ben bu önerileri uygulayarak Ali’nin uyku düzenini bir rutine oturtmayı başardım. Bebekte gece gündüz ayrımı oluşturmak için ise anneannenin klasik yöntemlerini uyguladık. Gece sessiz olma hali, karanlıkta alt değiştirme ve konuşmama durumu. Gece lambası kullanma, gündüz gürültüde uyutma gibi. Gürültüde uyuyan bebek gündüz olduğunu kavradı. Hep böyle devam etti ( Allah bozmasın)

  • Gazlı bebeği rahatlatma teknikleri, ( gaz masajını öğrenme, -dokuma wrap, wrap, mei tai- hangi slingi almalı?)

Bu konu çok önemli. Ben çok çektim diye diyorum özellikle 8. haftadan sonra başlayan atak haftasında 4. aya kadar devam eden bebeği ağlattıkça ağlatan gaz çıkaramama durumları. İlaç kullanmak sadece günü kurtarıyor. Bu yüzden gaz masajını mutlaka yaptırmalısınız. Kanguru sling mevzusu ise benim geç kaldığım ama deneyenlerin mutlu mutlu bu dönemi atlatmalarını sağlayan bir aparat. Göz ardı etmeyiniz.

  • Aşılar ve yan etkilerini ilaçsız atlatma teknikleri (ateş düşürme teknikleri)

Çeşitli yağları içi su dolu bir kovaya koyarak bebeğin çoraplarını batırıp ayağına giydirmeyi BBYO’dan öğrendim. Aynı zamanda paranoyaklık yapmamak, ateş ölçücüye mahkum olmamak gerektiğini de. Ali aşı olduğunda ve ateşlendiğinde biraz minnoşlaşıyor. Ateşlendiğini anlıyor kıyafetlerini inceltiyorum. Hemen Calpol vb ilaçlara sarılmıyorum. Panik yapmamak gerek. Havale riski olabilir ama 38 derece ile havale olma ihtimali pek olası değil. Azıcık ateş bir şey yapmaz.

  • Soğuk algınlıklarını ilaçsız atlatma teknikleri ( bitkileri / yağları kullanma)

Bu konu bizimle pek örtüşmedi ama hala araştırmalarım devam ediyor. Bizim alerjik durumlarımız soğuk algınlığını sık sık yaşamamıza neden oluyor. Bu konuyu da çözmem lazım.

  • Sineksiz bir ev için alınabilecek önlemler ( ev yapımı sinek kaçıran bitkisel ilaç tarifleri)

Lavantalı suyu odasına yatağına sıkın dediler. Olmadı. Limonlu su da aynı işe yarıyor dediler olmadı. Limon yağını sulandırıp sinek makinalarına doldurun prize takın dediler o da olmadı. Bu konuyu da çözemedik. Bakalım bir daha ki yaza umarım bunu da çözeriz.

  • Meme grevi, diş çıkarma dönemi için hayat kurtaran çözümler (emzirme kolyesi, kehribar kolye, karanfil-zeytinyağı jeli vb.)

Kehribar kolye kullandık, hala kullanıyoruz faydalı olduğunu düşünüyorum. Karanfil – zeytinyağı karışımını da yaptım ama Ali damaklarına sürdürtmedi. Yine de dolapta duruyor. Arkadaşımın dediğine göre tadı kötü imiş. Belki de o yüzden ağzına sürdürmüyordur Ali bilemedim. Emzirme kolyesi mevzuu zaten benim ürettiğim kolyeler. Elbette faydalı, faydalı olması benim bu işlere girişmeme etkendir. Detaylı bilgi için emzirmekolyesi.com‘a göz atabilirsiniz.

  • Ek gıdaya geçiş (BLW mi, kaşık maması mı?)

Ben de trendlere uyup “tabisine BLW” diyenlerdendim. Sonra ne oldu hem doktor hem de Ali bu yola taş koydu. Ali yemekleri ellemek istemiyor. Tamam annesi de biraz huysuz bu konuda ama Ali sadece eline ekmek alıyor. Başka bir şeyi tutma isteği yok. Ellerine değince yüzü buruşuyor. Doktorumuz ise daha yeni yeni yemeklere geçmemizi istedi. Öyle olunca kaşık mamasına göz kırpıyorum ama o da ne oğlum kaşık da ağzına sokmak istemiyor. Yani diyeceğim şu ki şanslıysanız bebeğiniz yeme alışkanlığını edinir. Sizin seçiminiz değil onun seçimi önemli oluyor.

  • Bebek için kolay yemek tarifleri (ev yapımı yoğurt, peynir, bebe bisküvisi, çorba, krep ve omlet tarifleri)

Bu konuda gurmebebek.com ‘u pek seviyorum. Bir de BLW Türkiye Facebook grubunu takip ediyorum. Yine de en güzeli denenmiş tarifler. Arkadaşlarımdan da harika tarifler aldığımı iletmeliyim.

***Bu yukarıda yazdığım her 3 satırda bir araya oyuncak seçimi /aktivite seçimi gibi satırlar ekleyiniz. Bu oyuncak seçimi önemli mevzu ve her 3 ayda bir seçeceğiniz oyuncaklar farklılaşıyor. Başlarda siyah beyaz kartlar ilgisini çekerken, daha sonra renkli görseller, daha sonra hareketli renkli görseller, daha sonra ise motor gelişimini destekleyen hareketli, renkli oyuncaklar ile ilerliyorsunuz. Bir de yürüme emekleme oyuncakları falan var ki dipsiz kuyu gibi. Bu çok komplike bir konu iyice araştırıp size bilgi vereceğim.

Yazımı sık sık güncelleyeceğim. Sizler de unuttuğumu düşündüğünüz maddeleri yorum ile bana iletebilirseniz pek sevinirim.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir