Alkazar ve Yeşilçam Ödülleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, TürkiyeSinema ve Audiovisuel Kültür (TÜRSAK) Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliğiyle, Turkcell’in ana sponsorluğunda düzenlenen 3. Yeşilçam Ödülleri geçen senekilere göre daha renkli geçti. Ntv’den canlı yayınlandı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bir önceki gün düzenlenen basın toplantısında,
Beyoğlu, sinemaya sadece ödül vermiyor, Beyoğlu sinemaya ilham da veriyor. Beyoğlu sinemayı ya da sinemacıları senede bir gün ağırlamıyor, Beyoğlu sinemayla yaşıyor. Bu yüzden Yeşilçam’a ve Yeşilçam Ödülleri’ne ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz. Ödüller kime giderse gitsin kazanan yine Yeşilçam olacak, yine Türk Sineması olacak” demişti.
Ben ise belki Alkazar‘dan, O kapanan güzelim sinemadan bahsederler diye umut etmiştim. Veda mektupları hala aklımda. Hatta Turkcell  “Bu sinemanın yaşaması için yardımda bulunmak istiyoruz.” der belki diye düşünmüştüm. Ufak bir bütçe ile belki bugüne kadar bize yaşattığı keyif için teşekkür edilebilir. Belki de o gelen ödenek ile yine o çok seyircisi olmayan “Sanat” filmlerini oynatırlar sanmıştım. Beyoğlu Belediyesi Başkanı’nın bir hamlesi olsa bu yönde nasıl takdir görürdü. Çünkü Beyoğlu denince sinema, sinema denince Alkazar’dır ilk akla gelen. Ama tabi ütopik şeyler bunlar. Ama ya olsaydı gözümde Turkcell’in marka değeri de bana çektirdiği sıkıntılarda unutulur giderdi.
Neyse hayallerimi bir kenara koyayım işte gerçekler. Ödül alanlar listesine buyurunuz:
EN İYİ FİLM: Nefes: Vatan Sağ Olsun
EN İYİ YÖNETMEN: Reha Erdem-Hayat Var
EN İYİ KADIN OYUNCU: Binnur Kaya-Vavien
EN İYİ ERKEK OYUNCU: Mert Fırat-Başka Dilde Aşk
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Cemal Toktaş-Güneşi Gördüm
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Derya Alabora-Pandora’nın Kutusu
EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Soykut Turan-Güneşi Gördüm
EN İYİ SENARYO: Engin Günaydın-Vavien
EN İYİ MÜZİK: Atilla Özdemiroğlu-Vavien
EN İYİ GENÇ YETENEK: Elit İşcan- Hayat Var
TURKCELL İLK FİLM ÖDÜLÜ: Nefes: Vatan Sağolsun-Levent Semerci
KÜLTÜR VE SANAT HİZMET ÖDÜLÜ: Filiz Akın.
Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir