Ali’nin Puzzle aşkı

Geçtiğimiz günlerde araştırmalarım sonuca vardı. Bizim çocuğun ilgisi Uzamsal zeka üzerineymiş. Puzzle merakı, Lego deliliği falan hep bunlar Ali’de uzamsal zekanın daha aktif olması yüzündenmiş. Bu durum iyi bir şeymiş. Dr. Bahar Eriş bu sevdikleri oyuncakların hangileri olduğunu erkenden bir ebeveynin bilebilmesinin önemli olduğunu, gözlem yapmak ve çeşitli oyuncakları Ali’ye sunmakla iyi bir iş yaptığımı söyledi. Ben de diğer anneler için Ali’ye hangi ay hangi puzzle’ları sunduk. Bu yazımda sizlere bunları anlatacağım.

İlk puzzle’a geçişimiz Imagnetfun’ın Safari serisi ile oldu. Safari 3 parçadan oluşan birbirine geçmeyen yani çengelli olmayan, arka tarafı magnetli 2 yaş sonrası için uygun bir puzzle oyuncak. Bir kutudan 10 ayrı hayvan karakteri çıkıyor. Ali ayaklanınca ben peşimde dolanmasın da mutfakta işimi gücümü rahatça yapayım diyerek Safari serisinden 1 -2 karakteri yani 6 parçayı buzdolabına ve bulaşık makinesine yapıştırdım. Getir – götür yaptırmaya başladım. Maymunun parçalarını tek tek buzdolabında benim yapıştırdığım yerden alıp bulaşık makinesinin üstüne yapıştırıyordu. Ben de ocağın yanında rahatça mutfak işlerimi yapıyordum. Ali de tutuna tutuna ilerliyordu. Bu esnada ben de ona sorular soruyordum. Tek kelime etmese de -bu -bu diyerek derdini ifade ediyordu. 18. ay itibariyle bu puzzle ile tanışan Ali 20 aylık olduğunda safari hayvanlarını hem sıralı dizebiliyor hem de göbeği nerede, kafası nerede, ayakları nerede sorularıma cevap veriyordu. o zamanlara dair iki ayrı video işte aşağıda:

 

 

 

Ardından magnetsiz olan Piapolya puzzle’larına geçtik. Önce dört parçalısı ardından beş parçalısı ile devam ettik. Elimizde dört parçalı puzzle’ların hem hayvanlısı, hem de iş makineli olanları vardı. Üzerinde yazan yaş uyarılarını dikkate almadım. İlgisi olduğunu anlamıştım. Önceden sunuyor. İlgilenmezse oyuncak rotasyonu yaparak ortadan kaldırıyor 15 gün ya da 1 ay sonra tekrar sunuyordum. Hayvanlı olan puzzle’ları pek sevmedi. Yapamayınca iş makineleri puzzle’ına geçtim. Sonuçta o da 4 parça diye düşündüm. Bu puzzle’ları tek tek önüne veriyor mümkünse uğraşıp uğraşıp yapamadığı yerlerde mola veriyordum. Bu esnada hem ilgisi dağılmasın hem de kafası yapamadığı parçaya takılı kalmasın diyerek Türkiye İş Kültür Yayınları’nın iş makinalı  “Hareketli İnşaat” kitabı ile beraber puzzle yapma oyununu kocaman bir etkinliğe çeviriyordum.

 

23 aylık iken iş makineleri puzzle’ını hızlı bir şekilde yapabiliyordu. Örnek olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

 

Daha sonra Safari’nin bir benzeri olan Submarine’e geçtik. O da 3 parçalı çengelsiz magnetli bir puzzle. Ali onu pek sevmedi. Meğerse şimdilerde seveceği varmış. Bir kenara kaldırdık. Ara ara çıkarttık. Şimdilerde yani 29 aylık olduğunda güne “deniz canlıları puzzle’ını yapalım” diyerek başlıyor. Bu aşağıdaki video Ali 27 aylıkken çekildi.

 

Yine bu aylarda daha önceden yapamadığı için yarıda bıraktığı 5’li renk ve geometrik şekiller içeren bence Piapolya’nın en başarılı puzzle’larından (sanırım şu an satışta yok) bir tanesine geçtik. Muadilini bulabilirseniz çok fazla oyuna evrilebiliyor. Mutlaka edinin derim. Aşağıda videosunu göreceksiniz.  Hem renkleri, hem nesneleri, hem geometrik şekilleri hem de bana göre diğerlerinden daha zor bir çengel sistemi olduğu için parmak kabiliyetini geliştiren puzzle buydu.

Ardından Piapolya’nın 6’lı kuşlu puzzle’larına geçtik. Onları da severek yapmaya başladı. 28. ayda artık tüm puzzle kutusunu önüne boşaltıyordum. Hepsini birden ayrı ayrı yapıyor, ama aynı anda bitiriyordu.

Oradan aldığım sinyal ile iş makineleri puzzle’ının hepsini birden vermeye başladım. Ve 32 parça puzzle’ı birden yapmaya başlayınca. Piapolya’nın da başka büyük parçalı puzzle’ı olmadığını fark ettim. Başka kaynaklara yöneldim.

Aşağıda göreceğiniz Ali’nin en son yaptıkları Orchard’ın 25 parçalı gerçekten kocaman kocaman ve renkleri canlı canlı olan puzzle’ları.

 

 

Bir de Goki marka 48 parçalık puzzle almıştım. Tabii onu hemen verme niyetinde değildim. Bari 2.5 yaşa kadar bunlar ile idare edelim diyordum. Maalesef Ali puzzle’ları sakladığım yeri keşfetmiş. Tabi Goki’nin puzzle’ı da iş makineli olunca kaçıramadık. Onu da yapmak istedi. Şimdi yapması uzun sürse de benden yardım istese de sonunda mutlu sona ulaşıyor. 45 dakika bile başında oturup yaptığı oluyor. Büyük konsantrasyon bence bu konsantre olabilme olayı ileride onun çok işine yarayacak. Bütün gün puzzle yapmıyor tabii ama Lego, puzzle ve ahşap bloklarla oynamasını çok seviyor. Ali şimdi 29 aylık oldu. Bakalım ilerleyen günlerde bizi neler bekliyor.

Bunların yanında Rossmann’dan aldığım 9’lu küp şeklinde puzzle’lar da var. Ama 3 yaş için uygun dense de ben bile yapamıyorum. Sanırım bir süre daha bekleyeceğiz. 3 yaşına geldiğinde sunacağım. Umarım sever.

Puzzle’ları Piapolya ve imagnetfun olanları imagnetfun adresinden burayı tıklayarak, Orchard ve Goki olanları  ise ben Joker‘den aldım ama siz Orchard ya da Goki marka adını vererek indirimli farklı web sitelerinden de alabilirsiniz.

Yazım umarım faydalı olmuştur. Lütfen faydalı olacağını düşündüğünüz kişiler ile paylaşarak yayılmasını sağlayınız. Ali ile olan maceralarımızı takip etmek için beni instagram’da @bernamutluaytekin adresinde bulabilirsiniz. Her çocuk birbirinden farklıdır. Yaşıtları, yürürken, konuşurken Ali’de açıkçası hiç ilerleme yoktu 🙂 Sizin bebeğiniz oynamıyor ise pes etmeyiniz, puzzle’ları saklayınız, daha sonra tekrar tekrar deneyiniz. Burada bahsettiğim 3 ayrı puzzle’ı ben daha sonradan sevdirdim. Sonra ilgisini çekti. Sizin çocuğunuz da böyle olabilir.

Bu yazıyı okuyanlara bir hediyem olacak. Yazıma yorum bırakan bir kişiye bir iş makinaları Piapolya 4’lü Puzzle’ı hediye edeceğim. Haftaya 25 Temmuz’da kazananı bu yazının altında kırmızı ile ilan edeceğim. Herkese bol şans.

Merhaba tüm katılımcılara teşekkürler. Çekilişimizi 76 numaralı yorum sahibi kazandı. Ayeşe Hanım’dan bana mail ile ulaşmasını adres ve telefon bilgisini paylaşmasını bekliyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Berna Mutlu Aytekin

105 yorum

 1. Mina Solmaz   •  

  Puzzle’in cocuklarin el goz koordinasyon becerilerini ve konsantrasyonlarini gelistirmede cok faydali oldugunu dusunuyorum. Beril daha 16 aylik ama simdiden aldim ve ara ara gosteriyorum. Sizin cekilise de katilmak istedim. Belki bize cikar 🙂 Yazi cok aydinlatici olmus, ilerleyen zamanlarda tekrar faydalanacagim.

 2. Arzu   •  

  Ben de nereden başlasam, hangisini alsam diye kara kara düşünüyordum. Faydalı bir yazı olmuş gerçekten. Lego türü oyuncakları pek sevmiyor, oynasa da kısa süreli oluyor. Bakalım puzzle sevecek mi?

 3. Esra Cepoğlu   •  

  Önerileriniz için teşekkürler. Benim kızım 14 aylık. Sanırım puzzle için daha erken. Biraz daha bekleyelim en iyisi ☺️

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Ayşe, Dr Bahar Eriş ile bir sohbetimizde öğrendim. Yazımda da belirtmiştim. Çekilişimizi sen kazandın. Bana lütfen mail ile adres ve telefon bilgilerini gönderebilir misin? Tebrik ederim.

 5. Yilmaz   •  

  Elinize sağlık Harika bir yazı olmuş..

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak