Instagram fotoğraflarının öncesi sonrası

Sosyal ağlarda paylaştığım fotoğrafları bilgisayarda değil telefonuma ya da tabletime indirdiğim uygulamalar ile düzenlemeyi çok seviyorum. Çoğu fotoğraf için çeker çekmez paylaşma isteği içinde olduğumdan bilgisayara aktarıp, oradan Photoshop’a ya da Camera Raw programına atıp işlemek büyük zaman kaybı. Daha önceki yazımda hangi uygulamalar ile bu düzenlemeleri yaptığımı anlatmıştım. Bugün ise örnek olarak programda hangi uygulamaları yaptığımı göstermek istedim. Böylece bu fotoğraf nasıl böyle oluyor, hangi uygulamayı kullandınız, düzeltme yaptınız mı, biz de çekiyoruz ama neden böyle çıkmıyor sözlerinize bir cevap olacaktır diye düşünüyorum. Aynı kare için bir kaç uygulama yaparak neler yapabileceğinize dair bir örnek oluşmasını sağlayacağım.

Yoğunlukla Snapseed kullandığımı daha önce söylemiştim. Şimdi size Snapseed’de aşama aşama bir fotoğrafın işlenme sürecini anlatacağım.

1. Ufuk çizgisi düzeltmek

Güzel bir fotoğrafı hangi anda çekeceğiniz pek belli olmuyor. Belki  yanınızdaki arkadaşınız ile sohbet ederken, belki de yolda otobüs beklerken o an önünüze gelebilir. Hızlı davranmanız gerekebilir. Yamuk bir kare çekebilirsiniz. Ufuk çizgisini düzeltmek ile işe başlamak da fayda var. Snapseed’de fotoğrafımızı açtıktan sonra Straighten Angle aracına tıklıyoruz.Daha sonra istediğim kadar düzeltme yaptıktan sonra Apply ikonuna basarak fotoğrafımızın daha düzgün bir ufuk çizgisi olmasını sağlıyoruz.

straighten snapseed

 

2. Croplamak

Ardından fotoğrafı croplayarak işe başlıyorum. Bir istisna yapıp fotoğrafı kesmeme amaçlı çekmediysem elbette kesmiyorum ama genelde kare olarak planlayıp çektiğim için kare olarak kesiyorum. Bu aşamada kadrajımı yeniden yerleştirmek için bazen zoom yaparak fotoğrafı büyütüyorum bazen ise içindeki küçük bir detayı gösterecek şekilde büyük bir kısmını kesip tabiri caizse çöpe atıyorum. Bu fotoğrafı 1/3 oranında gökyüzü 2/3 oranında konu kalacak şekilde kırptım. Kesim işlemi için alt panelde yer alan crop tuşuna basıyorum ve yine Apply yapıyorum.

crop snapseed

 

3. HDR Scape

Tüm alanın ışık almasını istediğim için son zamanlarda özellikle böyle yoğun bir konu içeren fotoğraflarda HDR uyguluyorum. HDR ikonuna bastığınız zaman genelde fotoğraf yoğun bir işlem görerek geri geliyor.

hdr snapseed

Bu şekilde çok fazla yapay durduğunu ve kareyi mahvettiğini düşündüğüm için genelde içindeki ince ayarlarda (Filter Strength) yapılan uygulamanın derecesini düşürüyorum. Bu fotoğraf için +100 uygulanmış HDR çalışmasını -66 yaparak düşürdüm. Ardından aydınlatmayı da yine fazla bulduğum için -17 yaparak kıstım. Saturation’ı ise +25 civarında yükselttim. Bu hali ile bile yeterince göz alıcı oldu ama daha işimiz bitmedi. Apply ikonuna basarak ilerlemeye devam ediyoruz.

hdr snapseed

 

5. Tune Image

Genel bir düzenleme bölümü olan Tune Image’a geçiyorum. Burada da Ambiance bölümünde +30’luk bir düzeltme yapıyorum. Contrast’da +10’luk bir işlem ve ardından da +10’luk bir Saturation işlemi ekliyorum. Bu fotoğrafın gün batımı renklerini daha da yakalaması için Warmth ile sıcaklığı +100’e getiriyorum. Fotoğraflarımı inceleyenler sarı ve tonlarına olan hayranlığımı bilirler. Sıcaklığı daha düşükte tutmak da mümkün. Bu tabiki benim tercihim. Siz farklı yapabilirsiniz. İşlemlerin ardından yine Apply ikonuna tıklıyoruz.

tune image

 

6. Details

Fotoğrafa biraz daha keskinlik vermek için önce Sharpening işlemi yapıyoruz ben +10 uyguladım. Siz daha fazla uygulayabilirsiniz. Fotoğrafa ayrıca bir de Structure işlemi yapıyorum. +50 benim istediğim efekti veriyor. Hiç yapmayabilirsiniz de. Keskinlikten eminseniz bu bölümü atlayabilirsiniz de. Telefonlar ile bu keskinliği çok iyi sağlayamayacağımızı düşündüğüm için ben genelde uyguluyorum.

details snapseed7.Vintage

Fotoğrafa yaptığımız tüm bu uygulamalardan sonra son dokunuş olarak Vintage menüsünden o anki moduma göre bir filtre ekliyorum. Yıldızlılardan seçebileceğiniz gibi macera da arayabilirsiniz. Çünkü çok fazla seçenek var. Bu filtreyi de ekledikten sonra arkada filtrenin yine değişmesi gereken ince ayarlarını yapıyorum. Örneğin burada Texture’ı düşürüp kenarlara kararma vermesi için Center’ı +31’e kadar yükselttim.  Ardından Apply ikonuna dokunarak işlemlerimi sonlandırdım.

vintage

Save tuşuna basarak fotoğrafımı sakladım.

Ardından uygun Instagram filtresi ile paylaştım.

Burayı tıklayarak Instagram’daki yansımalarını da görebilirsiniz.

 

Umarım faydalı olmuştur. Mobil fotoğrafçılık yazı dizisi yine sizlerin merak ettiğiniz konular eşliğinde ilerleyecek.

Serinin bir önceki yazısı Mobil Fotoğrafçılık – Instagram için kullandığım uygulamalar  ilginizi çektiyse okumak için linki tıklayınız.

Okuduğunuz için teşekkürler…

 

Bana iletişim bölümünden ya da Twitter’dan ve Instagram’dan @bernam kullanıcı adı ile ulaşırsanız sorularınızı yanıtlamaktan keyif duyarım.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir