40 Haramiler’de fotoğrafçılık eğitimi

Taaa günler önceden Markapon‘da günün fırsatı olarak görmüştüm. 1 günlük fotoğrafçılığa giriş eğitimi “Fotoğrafçılıkla tanışma zamanı” adı altında %60 fırsatla satıştaydı. Tatildeydim ve fotoğraf makinesine alışmaya çalışıyordum. 40Haramiler’den de çok bahseden olmuştu. Hemen satın aldım. 14 Ağustos’da bu eğitimi kullanmak için randevu aldım. Gel zaman git zaman 14 Ağustos geldi çattı. Saat 14:00 -18:00 arasında olan eğitime geç kalma becerisini gösterdim. Bravo bana.  Zaten en başta 15-20 dakika katılımcılardan kimin ne işle uğraştığı ve ne makinesi kullandığı gibi bilgiler alınıyordu. Bir köşe bulup oturdum 15 kişi falan olur herhalde derken 65-70 kişiyi bir arada görünce bir afalladım orası da ayrı mesele. Sıra bana geldi. Eski bankacıyım portre çalışmayı seviyorum ve Canon Eos  500d kullanıyorum, deyiverdim. “Güzel tercih” yanıtını alınca Muammer Yanmaz eğitime başlamak için slideların başına geçti.

Fotoğraf makinesinin nasıl fotoğraf çektiğini anlatan bir slide ile anlatmaya başladı. Tatlı dilli olması, uygulamalı çalışmaları ve elimize tutuşturduğu fotoğraf makinesini manual de doğru kullanım kılavuzunu da sayarsam oldukça keyifli bir gün geçirdim. Arada Muammer Yanmaz da bizi tek tek ve topluca fotoğrafladı. O fotoğrafları da yakın zamanda internet sitesine yüklerse gözlerimin içinin güldüğü fotoğraflarım da olacak. Harami olmak için 8 hafta süren eğitimlere katılıyorsunuz. En yakın eğitim ile ilgili bilgiyi Muammer Yanmaz’ın 40Haramiler sitesinden alabilirsiniz.

Eğitim sırasında Muammer Bey kendi çalışmalarından da örnekler gösterdi. Kendi çalışmalarına da yaptığım bir araştırma ile ulaştım. Onlara da göz atmak isterseniz şu adresi ziyaret etmelisiniz.Henüz 1 aydır fotoğraf çekmeye çalıştığım için onun 30 senelik çalışmalarından çok etkilendim. Tabi kendimden birden bire öyle bir başarı beklemiyorum ama eğitim sırasında yapılan atölye çalışmasında ki bir kaç kare ile kendisinden aferim aldım. Demek ki doğru yoldayım…

Sizinle de paylaşıyorum, acımasızca eleştirebilirsiniz. Göz yaşlarımı içime akıtacağım…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. zeynep   •  

    Muammer beyin fotoğrafları büyüleyici hayranlıkla tek tek inceledim hepsini, aynı makineyi kullanıyoruz ve ben makinemi kullanmak adına 4 haftalık bir kurs almıştım çok da faydalı olmuştu neyi nasıl çektiğimi biliyordum en azından:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir