2015 Oscar için favorilerim

Ben bu olayı pek tutturamam. Yani başta beğendiğim filmler zaten daha aday adaylığı kısmını bile geçemiyor. O kadar akademi ile ayrı tellerden çalıyoruz anlayacağınız. Ama bu yılın adayları sanki yarışta diğer senelere göre daha çok çekişme yaşayacak gibi. Bu sefer aday olan filmlerin pek çoğunu da seyrettim. Az buçuk fikrim varken paylaşayım dedim. Bir de şu Oscar’lar TV’den canlı yayınlansaydı ne de güzel olacaktı. Yine kimse yayınlamıyor. Internetlerden izleyeceğiz artık.

 • En İyi Film

Keskin Nişancı

Birdman

Çocukluk

Büyük Budapeşte Oteli

The Imitation Game

Özgürlük Yürüyüşü

Her Şeyin Teorisi

Whiplash

Keskin Nişancı için gişeyi sildi süpürdü diyorlar. Bradley Cooper‘ın son dönemdeki çıkışı zaten inanılmaz. 40 yaşındaki oyuncu yakışıklı adam kontenjanından değil de iyi oyuncu kontenjanından geldiğini de artık kanıtlamış durumda. Akademinin milliyetçilik damarları tutarsa ödülü alır diye düşünüyorum. Ama benim gönlüm gerçekten iyi bir film olan Birdman‘den yana. Whiplash için fikirlerimi zaten önceki yazımda belirtmiştim. Güzel film ama bir En iyi film değil.Diğerlerine göre biraz daha erken vizyona girdiği için belki handikapta kalan Büyük Budapeşte Oteli de son yıllarda izlediğim en güzel yapımlardan biriydi. Oscar’a yürüyeceğini pek zannetmiyorum. 12 yıllık çekim süreci ile gerçekten ilginç bir film olma iddiası taşıyan Çocukluk ise kurgu yönünden gerçekten iyi bir seçim olabilir ama Oscar’a En iyi film dalında kavuşur mu zannetmiyorum. Bu arada Obama’nın da en beğendiği filmin Çocukluk olduğunu söylemekte fayda var. Bakalım bu belirtilen görüş Oscar’da etki edecek mi? YineThe Imitation Game çok iyi güzel bir film ama En iyi film dalında onun da Oscar’ı hak ettiğini düşünmüyorum. Şimdi ona Oscar’ı vereceksek Her Şeyin Teorisi‘ne de Oscar vermemiz gerekir. Belki oyunculuk kısmında Oscar’a yürüyebilirler ama En iyi film denince benim kalbim Birdman‘den yana.

 • En İyi Yönetmen

Alejandro Gonzalez Innaritu – Birdman

Richard Linklater – Çocukluk

Bennett Miller – Foxcatcher

Wes Anderson – Büyük Budapeşte Oteli

Morten Tyldum – The Imitation Game

Kimse kusura bakmasın bir çok açıdan Alejandro Gonzalez Innaritu bu Oscar’ı hak ediyor. Filmi izlediğinizde yönetmenin bakış açısını görecek ve diğerlerinden farkını anlayacaksınız. Çocukluk da benzeri bir farklılık taşıyor lakin yönetmen olarak gönlüm Alejandro Gonzalez Innaritu’dan yana.

 • En İyi Erkek Oyuncu

Steve Carell – Foxcatcher

Bradley Cooper – Keskin Nişancı

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Michael Keaton – Birdman

Eddie Redmayne-Her Şeyin Teorisi

Evet işte burası biraz karışık. 5 aday var ve benim kalbim 3 tanesinden yana. Nasıl olacak bu iş derseniz. Adamlar oynamış derim. Yapacak bir şey yok. Benedict Cumberbatch‘ın sıkı bir takipçisiyim. Yani aslında bana kalsa her rolün altından zaten muazzam bir şekilde kalkıyor ama canlandırdığı Alan Turing karakterinin hakkını fazlasıyla vermiş. Hele o son sahnelerdeki abartısız ama dokunaklı oyunculuğu mutlaka ödüllendirilmeye değer.Eddie Redmayne‘ı daha geçen gün bir de Jupiter Yükseliyor da izledim. Orada da çok beğendim. Her Şeyin Teorisi‘nde Stephen Hawking’i canlandırıyor demeyelim de kendisinin yerine geçmiş resmen diyebiliriz. Bu daha doğru olur. Bu kadar mı bir rol sahiplenilir. Kesinlikle ödüllendirilmeli. Michael Keaton, benim unutulmuş Batman’im. En sevdiğim oyunculardan biriydi. İyi ki Birdman ile geri döndü. Kendi hayatı ile sanki benzerlikler taşıyan senaryoyu bu kadar iyi yorumlaması, Edward Norton ile karşılıklı döktürmeleri gerçekten oyunculuk adına çok güzel bir film izlememize yol açtı.Bakalım akademi ne düşünüyor.

 • En İyi Kadın Oyuncu 

Felicity Jones – Her Şeyin Teorisi

Marion Cotillard – İki Gün ve Bir Gece

Julianne Moore – Still Alice

Rosamund Pike – Kayıp Kız

Reese Witherspoon – Yaban

2 olası ödüle yakın aday var diye düşünüyorum. Kayıp KızGone Girl‘i çok severek izledim. Hatta bir kaç kere izledim. Filmin en etkileyici oyunculuğu insanı şaşırtan Rosamund Pike‘a aitti. Evet ben de Ben Affleck‘e kanı hiç ısınamayanlardanım. Marion Cotillard ise her ödüle aday gösterilmeyi, bu kadar sevilmeyi nasıl beceriyor bilemiyorum. Ne Bafta’sı kaldı ne de Golden Globe’u. Inception ile kalbimize taht kurduğu doğrudur ama ötesi yoktur. Hale o Batman‘deki beter oyunculuğu yok mu kendisini tahtından etmiştir, hiç kusuru bakmasın. Mümkünse kazanmasın istiyorum.

 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Patricia Arquette – Çocukluk

Keira Knightley – The Imitation Game

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Sihirli Orman

Laura Dern – Yaban

Tek seçeneğim var: Meryl Streep. Neden diye sormayın yanıtı burada. Kadın 18. adaylığında Twitter’da @suburbanskies adlı kullanıcı “Kendi hayat hikayemi bi ben oynasam bi de Meryl Streep oynasa yine Meryl Streep Oscar’a aday olur…” demiş. E haklı bence de.

 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Robert Duvall – Yargıç

Ethan Hawke – Çocukluk

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons –Whiplash

Gönlüm iki oyuncudan yana. Edward Norton da döktürmüş ama bir J.K.Simmons performansı var ki onu ezip geçiyor. Tabii bir de Robert Duvall var ki Yargıç filmini aldı götürdü büyük usta. Biz Robert Downey Jr. izleyeceğiz diye gidip kendisine hayran olup geri dönmüştük. Whiplash‘de manyak bir öğretmene hayat veren J.K. Simmons ödüle daha yakın. Muhtemelen o alacak.

 • En İyi Animasyon

6 Süper Kahraman

Hayat Kitabı

Kutu Cüceleri: Yaratıklar Aramızda

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2

The Tale of Princess Kaguya

Hiç bir fikrim yok. Animasyon pek izlemiyorum.

 • En İyi Kurgu

Keskin Nişancı

Çocukluk

Büyük Budapeşte Oteli

The Imitation Game

Whiplash

Çekimi için 12 yıl boyunca beklenen tüm süreci beyazperdeye yansıtan Çocukluk-Boyhood Oscar’a yakın diyorum. Büyük Budapeşte Oteli alsa daha sevinirdim hani. Ama dedim ya akademi ile aramız pek yok.

 • En İyi Görüntü Yönetimi

Birdman

Büyük Budapeşte Oteli

Ida

Mr. Turner

Unbroken

Birdman ve Büyük Budapeşte Oteli arasında geçeceğini tahmin ettiğim bu yarışı Birdman kazanabilir. Film içerisinde yer alan kesintisizmiş gibi olan sahneler bu konuda gönlümü fethetmiş durumda. Ama Büyük Budapeşte Oteli’nin açılış sahnesi bile ne güzel Oscar’a gider bu film dedirtmişti. Bilemiyorum Altan kafam çok karışık.

 • Yabancı Dildeki En İyi Film

Ida

Leviathan

Tangerines

Timbuktu

Wild Tales

Akademi, Rusya, Rusya’nın yolsuzluklarının yansıtılış şekli, filmin kusurusuzluğu denince Leviathan’ın Oscar’a uzanması hiç de zor değil. Golden globe’u da alarak geldiğini düşünürsek Oscar’ı neden almasın?

 • En İyi Uyarlama Senaryo

Keskin Nişancı

The Imitation Game

Inherent Vice

Her Şeyin Teorisi

Whiplash

Burada Sezar’ın hakkını Sezar’a veriyorum benim favorim Keskin Nişancı. Her Şeyin Teorisi‘nde çok iyi yansıtılamadığı söyleniyor. Whiplash ise bir çok kişinin favorisi durumunda. Ama benim tanıdığım akademi bu Oscar’dan Keskin Nişancı‘yı ödülsüz göndermez. Ne de olsa Clint Eastwood gerçeği var işin içinde.

 • En İyi Özgün Senaryo 

Birdman

Çocukluk

Foxcatcher

Büyük Budapeşte Oteli

Gece Vurgunu

Foxcatcher‘dan başka bir seçeneğim yok. Bakalım akademi ne düşünüyor.

 • En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Foxcatcher

Büyük Budapeşte Oteli

Galaksinin Koruyucuları

Foxcatcher‘dan başka seçeneğim yok yine çünkü filmin en ses getiren yanlarından biri de Steve Carell‘ın inanılmaz değişimi.

 • En İyi Şarkı

Lego Filmi(Everything Is Awesome)

Özgürlük Yürüyüşü(Glory)

Beyond The Lights(Grateful)

Glen Campbell:I’ll Be Me (I’m Not Gonna Miss You)

Begin Again:(Lost Stars)

En tutturamadıklarımdan biri de bu. Bir Adele tutturmuşluğum var bugüne kadar. Ama Lego’ya sadece En iyi şarkı dalında adaylık vermek olmadı.

 • En İyi Soundtrack

Büyük Budapeşte Oteli

The Imitation Game

Yıldızlararası

Mr. Turner

The Theory of Everything

Bir başka ayıp da mis gibi film Yıldızlararası‘na ana ödül adaylıklarında yer vermemek olmuş. Hadi Soundtrack ödülünü alsın bari.

 • En İyi Yapım Tasarımı 

Büyük Budapeşte Oteli

The Imitation Game

Yıldızlararası

Sihirli Orman

Mr. Turner

Bu ödülü The Imitation Game – Yapay Oyun alsın istiyorum. Gerçekten hak ediyor.

 • En İyi Kostüm Tasarımı 

Büyük Budapeşte Oteli

Inherent Vice

Sihirli Orman

Malefiz

Mr. Turner

Malefiz ya da Sihirli Orman alır diye düşünüyorum. Ama Malefiz bir tık daha önde.

 • En İyi Ses Kurgusu 

Keskin Nişancı

Birdman

The Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

Yıldızlararası

Boğun Eğmez

Hobbit’i de üzdüler. Bunca ödülün içinden ancak En iyi ses kurgusuna aday olması üzücü. Ama alır mı alır neden olmasın?

 • En İyi Ses Miksajı

Keskin Nişancı

Birdman

Yıldızlararası

Boğun Eğmez

Whiplash

Whiplash için pek iyi olmadı diyen müzisyenler varken En iyi ses miksajı konusunda iddialı olur mu bilemiyorum ama benim de favorim Whiplash. Yani bunca filmin için o varken o ödülü başkasına vermek ayıp olur.

 • En İyi Görsel Efekt

Captain America: The Winter Soldier

Dawn of the Planet of the Apes

Guardians of the Galaxy

Interstellar

X-Men: Days of Future Past

X-men Geçmiş günler gelecek gerçekten çok başarılıydı. Ama Kaptan Amerika da öyle. Yine de gönlüm X-men’den yana.

 • En İyi Belgesel — Kısa Film 

Crisis Hotline: Veterans Press 1

Joanna

Our Curse

The Reaper

White Earth

İzlemedim yorum yapamayacağım. İzleyince burayı güncelleyeceğim.

 • En İyi Animasyon — Kısa Film

The Bigger Picture

The Dam Keeper

Feast

Me and My Moulton

A Single Life

Aynı şekilde bu filmleri de henüz izlemedim. Yorum yapamayacağım. En yakın sürede izleyip yorumlarımı buraya usulca bırakırım.

Sizin favorileriniz hangileri? Yorum bırakmayı unutmayın.

Berna Mutlu Aytekin

4 yorum

 1. cem kazan   •  

  Animasyon olarak Shrek’i nasıl buluyorsunuz?

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  ilkini sevmiştim. İkincisini sevemedim. Animasyon da olsa böcek yiyor ya benim mide pek hassas 🙂

 3. filmlobisi   •  

  Cooper gerçekten aranan isim haline gelse de American Sniper filmi, oldukça taraflı bir film. Zero Dark Thirty gibi Oscar almadığı için sevindim açıkcası.

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  aynı fikirdeyim. bir an gaza gelir de oscar verirler diye ödüm kopmadı değil. neyse ki alamadı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir