2013’te okuduğum ve önerdiğim kitaplar

Geçtiğimiz yıl okuduğum, fotoğrafçılık ağırlıklı olmak üzere tüm kitapları burada derledim. Kitap seçim kriterlerimi göz önüne alarak sizler için 2013’ün en iyi kitaplarını seçtim diyebilirim. Burada yer alan kitap önerileri kimi zaman iş hayatım ile ilgili bana yardımcı olacak içerikler ile ilgili olsa da umuyorum ki en azından 3 tanesini hediye alınacak kitaplar listenize alabilirsiniz.

Uzun süredir öğrenmeyi videolardan çok kitaplardan tercih ettiğim Fotoğrafçılık konusu ile ilgili sağlam bir kitap arşivim oldu. Okuduğum kitapların bir listesini Fotoğrafçılık hakkındaki bilgi kaynakları yazımda anlatmıştım. Bu kitapların üzerine bir de 2. Üniversite için kaydımı yaptırdığım Açık Öğretim Bürosundan edindiğim ders kitaplarını eklersek bu sene fotoğraf ile dolu dolu bir yıl oldu. Mutluyum.

Aynebilim - Aşk Sevdiğim Yemekler GibidirHer geçen yıl daha çok kitap okuyorum. Eskiden okumaya ayıramadığım zamana inat. İddialıyım bu yıl 2013’ün en iyi kitapları benim kütüphanemde yer alıyor. Kitaplarıma gözüm gibi bakıyorum. Sosyal ağlarda kitap önerileri ile sıklıkla paylaşımda bulunuyorum. Umarım 2014 yılı kitaplara ayırdığım vakit ile 2013’ü ikiye katlayan bir yıl olur. Aşağıdaki yazımla sevdiklerinize ve kendinize hediye alınacak kitaplar listesi hazırladım. Hazinelerimi sizlere tanıtmaya başlayayım.

İşte benim için 2013’ün en iyi kitapları:

Fotoğraf kitaplarının haricinde bu yıl Sevgili arkadaşım Aynebilim’in kitabı Aşk Sevdiğim yemekler Gibidir çıktı. Büyükada’da harika bir kahvaltı ile adıma imzaladığı eğlenceli kitabı Aşk Sevdiğim Yemekler Gibidir’i bir solukta okudum. Bir solukta diyorum çünkü bir gecede kitap bitti. O kadar sürükleyiciydi. Yemek tarifleriyle hayatındaki 6 Aşık olduğu adamın karnını doyurmuş. Kalplerini doyuramamış. Halbuki hep kalplerini doyuruyor sanmış. Vedalarına üzülsem de kitap o kadar eğlenceliydi ki sizlere öneriyorum. Aynebilim’in kitap içine yerleştirdiği QR kodlara ise özellikle göz atmalısınız. Bu şekilde kendinizi kitaptaki karakterlerin yanında hissediyorsunuz.

Bahsetmek istediğim bir diğer kitap ise Şahane Hatalar, Cumartesi. Karakterinizi seçerek bir hikayenin içinde yürüdüğünüz bir kitap. Her okuduğunuzda şahane hatalar cumartesifarklı bir cevap vererek her seferinde başka kitap okumanız mümkün. İlginç bir kitap. Konusu çok ilgimi çekmedi ama kitabın kurgusunu sevdim. Her okuduğumda başka bir kitap okumuş gibi oluyorum. Sık sık açıp 20 dakika gibi bir zamanda bitiriyorum. Her seferinde falıma hangi hikaye çıkarsa…

siminya kız kurusuBu sene okuduğum bir başka kitap ise geçen sene aldığım ve bu sene hakkını vererek tamamladığım Siminya‘nın yazdığı Kız Kurusu adlı kitabı. Bir Ankara Blogırıyesi olarak tanımladığı blogu ile tanınan Siminya nihayet kitabını çıkardı. Kitabı da blog yazılarının tadında. İkincisini de aynı özlemle beklemekteyim. Halen göz atmayanlar var ise soluğu en yakın kitapçıda alsınlar.

2013 başarılı blog yazarlarının kitaplarını çıkardığı bir yıl olarak sayılabilir. Bir tanesi de Sevgili iş arkadaşım Umut Karacaoğlu. Umut’un kendi adını taşıyan blogunun en güzide eserleri kitabı Narsist Makinist‘de yer aldı. İlk gün almakla beraber özellikle de erkek okuyuculara tavsiye edeceğim bir kitap oldu. Denemeleri bazı bazı gözlerimi doldursa da bir erkek kitabı diyebilirim. Dili eğlenceli. Düşündürücü. Kitapçınızdan ısrarla isteyiniz.

narsist makinist umut karacaoğlu

Dünya Tarihi NTV YayınlarıBir diğer okuduğum kitap ise bugüne kadar eksik olan tarih bilgimi tamamlayacağına inandığım NTV yayınlarından çıkan Dünya Tarihi adlı kitap. Bu kitapla birlikte NTV yayınlarına olan ilgim de arttı. Gerçekten çok hoş kitapları var. Öğrenmeye meraklıysanız NTV Yayınlarında mutlaka ilginizi çeken kitaplar bulabilirsiniz. Ben şimdiden Hayatın En’leri adlı kitabı okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Hatasız Düşünme Sanatı

Yine aynı yayınevinden çıkan Hatasız Düşünme Sanatı adındaki  bir diğer kitap da bana çok ilginç bilgiler vermişti. Her sayfasında ters köşe oldum diyebilirim. Şaşırtan gerçekler ile yüzleşmek için Hatasız Düşünme Sanatı adlı kitabı da şiddetle öneririm.

Walter ısaacson Steve JobsBir diğer kitap Apple’ın kuruluş serüvenini Steve Jobs’ın çocukluğundan başlayarak anlatan kendi adını taşıyan kitap. Kitabı bir solukta okuduktan sonra gittiğimiz sinema filmi Jobs bizi biraz hayal kırıklığına uğratsa da Steve Jobs adlı kitap bir dahiye saygınızı daha da arttıracak bir hayat hikayesi anlatıyor. Kitabı Walter Isaacson kaleme almış. Mutlaka okumalısınız.

Bu yazımı renklendiren bir başka kitap ise kendine Game Of The Thrones dizisi ile gönüllerde yer bulan Taht Oyunları serisi. Buz ve ateşin şarkısına kulak vermek için aldığım kitap yaz tatilinde elimden düşmedi. George R.R. Martin‘in kaleminden olan bu serinin sadece ilk kitabını okudum. Diziyi de seyrettiğim için o dünyayı canlandırmak çok daha kolay oldu. Diziyi seviyorsanız ilk kitapla başlayın, sonra uykusuz geceler sizi bekleyecek. Kitabı elden bırakmak zor. taht oyunları - george r.r. martin

Bir diğer kitap ise Kaan Varnalı‘nın bir çalışması Dijital Kabilelerin İzinde. Sosyal medyada netnografik araştırmalardan oluşuyor. Kitaba göz atarken incelenen gruplar çok ilgimi çekmişti. Kaan Varnalı ile bu şekilde tanıştığıma da çok memnun oldum. Diğer kitaplarını da takip etmeye başladım. Dijital Tutulma da en yakın zamanda kitaplarımın arasında olacak. Pazarlama profesyonellerinin elinin altında olması gereken kitaplardan.

dijital kabilelerin izindeBir diğer kitap ise nihayet bu sene edindiğim ve zaman zaman ağzım açık kalarak okuyabildiğim Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları serisi. Eğer ilginizi çekmeyen bir konu ise sıkıcı gelebilir. Ama gündemi takip ediyorsanız hiç sıkıcı gelmeyeceğini de söyleyebilirim. Hazır cep kitapları da çıkmışken kolaylıkla yanınızda taşıyabilir, benim gibi deniz kıyısında kitap okumayı seviyorsanız bu seriyi okurken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz. (Alkali diyeti kitabı ise umduğumu vermedi, önermiyorum. Onu dikkate almayın)

bir ekonomik tetikçinin itirafları jhon perkinsKitap okumak benim için güzel bir ritüel, özel bir playlist, özel çaylar, özel ışıklandırma, özel koltuk, özel kokulu bir mum, bu anı özel kılmak için gerekli her şeyi keşfedip edinmeye çalışıyorum. Benim için bu deneyimi güzelleştiren de bu. O yüzden otobüste kitap okuyanlar bana hep bir garip geliyor. Sanki yeterince özen göstermeyince insan o bilgileri sindiremez gibi geliyor. Ama herkes başka tabii. Belki de hayatlarında kitap okumaya başka bir zaman yaratamıyorlardır. 2014’te herkese kitap okumaya vakit ayırabilecekleri bir yıl diliyorum.

 

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Nihal   •  

    Cok Tesekkurler bu guzel yaziniz icin Berna hanim! Okumamis olduklarimi hemen not ettim.

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    rica ederim, umarım siz de benim kadar seversiniz. sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir